A G E N D A

2021 Preliminary Virtual Program Outline

 

Click on the Dates Below to Expand

8:00 AM Start Live Event Link
8:05 AM LCID Welcome – Lt Gen Shaun Morris
(Live Event Link - coming soon )
8:15 AM Keynote – Ms. Darlene Costello
(Live Event Link - coming soon )
9:00 AM Break
9:15 AM Small Business Panel
(Live Event Link - coming soon )
10:15 AM Panel – Digital Transformation:
Moderator – Mr. Tom Fischer
(Live Event Link - coming soon )
11:15 AM - 12:00 PM Lunch
12:00 PM Keynote – Gen Mark Kelly
(Live Event Link - coming soon )
1:00 PM Break
1:15 PM Small Business Panel
(Live Event Link - coming soon )
2:00 PM Panel – Rapid Change:
Moderator – Brig Gen Dale White
(Live Event Link - coming soon )
3:00 PM Break
3:15 PM Self-Paced PEO Forecasts and Industry Exhibits Open
8:00 AM Start Live Event Link
8:15 AM Keynote – Lt Gen Carl Schaefer
(Live Event Link - coming soon )
9:00 AM Break
9:15 AM Small Business Panel
(Live Event Link - coming soon )
10:15 AM Panel – Cyber Security:
Moderator – Danny Holtzman
(Live Event Link - coming soon )
11:15 AM - 12:00 PM Lunch
12:00 PM Keynote – Lt Gen Anthony Cotton
(Live Event Link - coming soon )
1:00 PM Break
1:15 PM Panel – Software Factories
Maj Gen Michael Schmidt (Live Event Link - coming soon )
2:00 PM Panel – PEO/CEO:
Moderator – Lt Gen Shaun Morris
(Live Event Link - coming soon )
3:00 PM Break
3:15 PM Self-Paced PEO Forecasts and Industry Exhibits Open
8:00 AM - 3:00 PM

PEO One-on-One Sessions (Phone Calls)

  • Mobility & Training Systems - Mr. Paul Waugh, Col Aaron Tucker
  • AFSAC - Brig Gen Brian Bruckbauer (Director)
  • Agile Combat Support - Col Lea Kirkwood, Mr. Kevin Keck
  • ISR/SOF - Col William Rogers, Ms. Diana Pry
  • Fighters and Advanced A/C - Brig Gen Dale White, Mr. Donald Thompson
  • Presidential & Executive Airlift - Brig Gen Britton, Mr. John Slye
  • Bombers - Brig Gen John Newberry, Ms. Jennifer Morgan
  • Armament - Brig Gen Heath Collins, Mr. Magdy Sorial
  • Digital - Mr. Steven Wert, Col Ryan Mantz
  • C3I & Networks - Maj Gen Michael Schmidt, Mr. Scott Owens
  • Business & Enterprise Systems - Mr. Richard Aldridge, Col Kyle Reybitz
  • Rapid Sustainment Office - Lt Gen Shaun Morris, Mr. Nathan Parker
  • Architecture & Integration - Mr. Thomas Hamilton, Lt Col William Allen
  • Propulsion - Mr. John Sneden, Col Ben Boehm
  • Small Business - Mr. Luke Schultz